přehled seminářů
- Terapeutický model a cesta vnitřního osvobození – Náplní semináře je detailní vysvětlení problematiky integrativní psychoterapie. Podrobně jsou zde probrány její jednotlivé aspekty, jimiž jsou: osobnost terapeuta, teoretický model osobnosti, fáze terapeutického procesu, techniky a supervize. To je ilustrováno řadou kazuistik. Podrobně se zde zabýváme zvláště terapeutickým modelem osobnosti a vlastním prožitkem jeho složek. Seminář zařazuje moderní psychoterapii do tradice tzv. filozofie věků jejímž hlavním tématem je cesta vnitřního osvobození.
- Symboly nejen ve snech – Seminář je určen těm, kteří chtějí hlouběji a detailněji porozumět svým snům. Nabízí uvedení do jazyka snů (psychologické pojetí symbolu) a řadu metod jak se sny pracovat (například jungiánská analýza, gestalt, focusing, na proces orientovaný přístup ad.). Celý proces je ilustrován řadou snových kazuistik.
- Focusing – Tento seminář učí, jak se dostat postupně a bezpečně do kontaktu s vlastním nitrem. Součástí prožitkových cvičení jsou především jednotlivé kroky tohoto procesu. Focusing je zde vysvětlen na různých kazuistikách i na příkladech z umělecké literatury. Nedílnou součástí je i to, jak prakticky využít focusingu v sebepoznání, v rozvoji blízkého vztahu i v prohloubení kreativity.
- Šamanské kořeny moderních psychoterapií – Seminář nás seznamuje s tisíce let starými postupy, které mají prokazatelný vliv na naše zdraví a životní pocit. Vysvětluje jak vstoupit do šamanského stavu vědomí a zde cestovat na bezpečné místo, potkat své zvíře síly a komunikovat s duchy předků. Jeho součástí je vysvětlení paralel tradičního šamanismu a některých moderních psychoterapeutických směrů.
- Psychologická realita vztahu – V tomto semináři se zaměříme na různé roviny a souvislosti vztahové problematiky. Budeme zkoumat vztahové role, zvláště jejich utváření a proměnu, ale také jaké podmínky vedou k vytváření duševně intimního vztahu. Součástí semináře je rovněž téma hlubinné dynamiky vztahu, ale také téma manipulace a jak se jí bránit.
- Psychologie tarotu – Seminář předkládá práci s tarotem jako součást prožitkové psychoterapie. Zkoumá základní východiska této práce, jimiž jsou: symbolické prožívání, práce s projekcí a focusing. Podrobně vysvětluje a uvádí řadu příkladů fenomenu synchronicity a věnuje se také hlubším souvislostem fenomenu psychologie osudu.
- Osobnost a vitální energie – Jádrem semináře je prožitek vlastní zkušenosti vitální energie. Postupně se zde budeme věnovat základním principům, které k rozvoji a kultivaci energie vedou a ukážeme si dva odlišné systémy práce s energií - bioenergetiku a čchi-kung. Součástí semináře je i téma syndromu vyhoření, které se v současné době týká stále více lidí.
- Psychologie lásky – V tomto semináři se zaměříme na některé aspekty tak křehkého a mnohovrstevnatého tématu jakým je láska. Nejdříve probereme základní složky lásky a dále se pak budeme věnovat některým jejím formám, jimiž jsou: láska - zamilovanost, láska - soucit, láska - nenávist. Seminář ukončíme zkoumáním tématu alchymistického procesu lásky z pohledu hlubinné psychologie.
- Psychologie štěstí – Seminář uvádí různé aspekty prožitku štěstí. Zaměřuje se na typické introvertní a extrovertní pojetí štěstí a ukazuje jak tyto tendence přirozeně vyvážit. Jeho jádrem je téma umění žít šťastný život a zkoumání tohoto tématu z hlediska práce s myslí, práce s tělovým výrazem,vztahové zkušenosti i hlubinné dynamiky duše.
- Psychologie meditace – Seminář je určen všem, kteří hledají uvolnění, zlepšení koncentrace, vnitřní klid a svobodu a kteří se chtějí naučit zacházet se svou myslí a postupně objevit spirituální rozměr své existence.
- Psychologie zdraví a nemoci – Seminář zkoumá různé psychologické aspekty zdraví a nemoci. Zabývá se také "magií léčení", tj. jak probudit placebo či nocebo efekt a vysvětluje univerzální model vzniku nemoci. Důležitou složkou je pak teorie a praxe posilování vlastní imunity.
- Existenciální psychoterapie I., II., III. – Cyklus seminářů se zabývá základními existenciálními danostmi lidského života: pomíjivostí a smrtelností, svobodou, osamělostí a hledáním smyslu života. Vedle teoretického vysvětlení jednotlivých oblastí z pohledu existenciální terapie se budeme věnovat především osobní prožitkové praxi. Semináře je možno absolvovat jednotlivě nebo jako celek.
- Existenciální psychoterapie I. – smrt
- Existenciální psychoterapie II. – smysl
- Existenciální psychoterapie III. – svoboda
- Psychologie sebeužívání – Je určena těm zájemcům, který chtějí zvýšit kvalitu svého života, omezit stres, případně léčit různá psychosomatická onemocnění. Uvádí nás do tradice zaměřené na to jak denně sami sebe používáme a objasňuje její principy. V praktických cvičeních ukazuje jak rozšířit svůj prostor vnitřní svobody a přestat být "systémem zastaralých návyků".
-
Úzkosti všedního dne - V tomto semináři se zaměříme na různé formy úzkosti a jak s nimi v psychoterapii pracovat. Vysvětlíme si epidemii úzkosti v moderní společnosti a budeme zkoumat projevy úzkosti v rovině těla i mysli. Dále se pak zaměříme na strach, který může plnit roli bezpečnostního systému a na to jak tento systém lépe vyladit. Součástí semináře je i téma symbolů úzkosti ve snech.
-
Psychologie pocitu vlastní hodnoty - V psychologii pravděpodobně neexistuje podstatnější téma nežli sebeúcta čili pocit vlastní hodnoty. Ovlivňuje vše - od vytváření vztahů, přes profesní kariéru, zacházení s financemi až po zdravotní stav a ústí pak do celkového životního pocitu. V našem semináři se budeme zabývat sebeúctou z hlediska humanistické psychologie, sociální komunikace, ale probereme také skrytou dynamiku sebeúcty, která vychází z našich nevědomých komplexů. Důležitým tématem je pak jak se sebeúcta projevuje v řeči těla a jakým způsobem ji lze účinně stabilizovat.
-
Psychologie efektivního učení - Tento praktický seminář Vás seznámí s tím, co většinu z nás ve škole nenaučili- a sice jak se skutečné efektivně, tj. snadno a rychle učit. Nejdříve se v něm zaměříme na to co učení je, a dále pak jaké jsou typické podoby vztahu učitel-žák v tradiční pedagogice, ale také v humanistické a hlubinné psychologii. Hlavní kapitolou je pak téma sedmi aspektů efektivního učení, které podstatně proces učení urychlují a zkvalitňují. V semináři ale probereme také to, jaký je rozdíl mezi pravo a levohemisférovým učením a jak vytvářet myšlenkové mapy. Věřím, že probírané téma pomůže při učení, které je dnes chápané jako celoživotní proces nejen Vám, ale např. i Vašim dětem.
-
Všímavost jako tichá revoluce - Hlavní témata: Co je mindfullnes resp. všímavost a její tradice. Praktické využití všímavosti: zdraví, učení, vztahy, pracovní výkon, kreativita atd., Vědecké výzkumy působení všímavosti , Všímavost a práce se stresem, Všímavost ve vztazích, Všímavost a psychoterapie, Všímavost a psychosomatika, Potenciality všímavosti k proměně společnosti a kultury.
-
Hlavní archetypy ženské duše - nejdůležitější témata: Co je archetyp a jak se liší od komplexu,Ženské přechodové rituály čili co dělá z dívky ženu, Základní model archetypů ženské duše – úvodní syntéza, Archetyp matky a jeho psychologické aspekty, Archetyp hetery a jeho psychologické aspekty, Archetyp amazonky a jeho psychologické aspekty, Archetyp media a jeho psychologické aspekty, Vývoj a zrání ženy z hlediska tohoto modelu, Prožitková cvičení
-
Hlavní mužské archetypy -nejdůležitější témata: Vrstvový model osobnosti- komplex, archetyp ,bytostné Já atd. Přechodové rituály chlapec-muž, Hledání vize jako sebeaktualizace v souladu s bytostným Já, Hlavní mužské archetypy a jejich souvislosti: Vladař, Bojovník, Šaman, Muž citu ( umělec, milovník), Vývoj a zrání muže z hlediska jeho hlavních archetypů, Prožitková cvičení atd.
-
Všímavost a celostní pojetí imunoterapie- hlavní okruhy: Co je všímavost a vědecké výzkumy jejích efektů na zdraví, Problematika imunitního systému, Bio-psycho-socio-spirituální model osobnosti a její imunity, Placebo a nocebo efekt a jak je vyvolat, Imunita a stres, 10 bodů imunitního tréninku pro běžný den ,Prožitková cvičení atd..
-
Psychologie davu- hlavní okruhy: Psychologické pojetí davu, Náš vnitřní davový člověk, Charakteristiky davu: jeho prožívání, myšlení, chování, morálka atd., Typické situace probouzející davovou reakci, Dav a jeho vůdce, Dav z hlediska hlubinné psychologie, Davový člověk a cesta rozvoje vědomí, Prožitková cvičení atd.
-
Psychosomatika - nejdůležitější témata: Úzké a široké pojetí psychosomatiky, Bio- psycho- socio- spirituální model osobnosti, Kategorie integrující oblast těla, mysli a prostředí ( komplex, libido, výraz, vědomí atd.), Zdraví a sociální vztahy, Zdraví a spiritualita, Psychosomatické pojetí bolesti, Sny a psychosomatika, Emoce, myšlení a psychosomatika, Vědomí a psychosomatika, Prožitková cvičení atd.
- Psychologie dechu - Práce s dechem stojí v centru západní psychoterapie zaměřené na tělo. V tomto semináři se zaměříme především na zdravotní aspekty dechu ( posílení imunity, masáž vnitřních orgánů, okysličení mozku), na aspekty prožitkové ( vztah dechu a emocí, práce se stresem, práce s tzv. charakterovým krunýřem) ,energetické ( dýchání zásadně ovlivňuje naši vitální energii) a konečně na rozvoj vědomí ( viz. praxe všímavého dechu). Bez nadsázky lze říci, že způsob jakým dýcháme zrcadlí emocionální a vitálně- energetickou kvalitu našeho života. Pro současného člověka je bohužel typické povrchní a zrychlené dýchání, které také ilustruje jeho celkový životní způsob. Naštěstí je v naší moci naučit se dýchat tak, abychom si život hlouběji a intenzivněji užili. Součástí semináře je mnoho dechových technik a cvičení ( přirozený dech, plný dech, šeptané á, šest šumů, očistný dech atd.)
- Transformace vnitřní rodiny-seminář je založen na pojetí rodinného systému z hlediska humanistické i hlubinné psychologie. Vzorce ( myšlení-chování-prožívání ),které se v původní rodině naučíme, nás většinou provázejí podstatnou část života a mají důležitý vliv na naše vztahy, způsob seberealizace i psycho-somatická onemocnění. V tomto semináři si ukážeme, jako je možné tyto vzorce modelovat, získat do nich hlubší vhled a postupně je nahradit novými, více funkčními, které vedou k léčení i řešení nejrůznějších problémů. Hlavní tematické okruhy: rodina z pohledu humanistické psychologie, rodina a péče o duši, rodina a spirituální tradice, vnější a vnitřní rodina, sedm fází transformace vnitřní rodiny, kazuistiky a možnosti aplikace celého modelu
- Flow a pozitivní psychologie čili o radosti, štěstí, smyslu a vrcholných výkonech: V tomto semináři se podrobně zaměříme na téma zkušenosti FLOW, kterou provázejí pocity radosti, štěstí, intenzivního zaujetí životem atd. Klíčem k této zkušenosti je především organizace našeho vědomí, jejíž podstatou se zabývá psychologie pozornosti ( probereme zde různé typy pozornosti a jejich charakteristiky). Dále se zaměříme na 3 hlavní složky , které jsou nezbytnou podmínku vzniku FLOW, ale i na to co vznik tohoto vrcholného prožitku naopak blokuje. Dále probereme různé typy činností v rámci nichž je možné tohoto prožitku dosahovat a zaměříme se také na zkušenost FLOW v extrémně zatěžujících situacích a obtížných životních obdobích. Zásadním tématem semináře je pak téma tzv. AUTOTELICKÉ ( tj. ve svých cílech soběstačné) OSOBNOSTI, která je intenzivně zaměřena na uskutečnění cílů, jež jsou v hlubokém souladu s jejím nitrem či bytostným já, a to ji přináší vyšší míru vnitřní svobody a životního smyslu. Součástí semináře je řada zkušenostních cvičení.
- Jak prohloubit a rozšířit svůj život prostřednictvím rozvoje 7 pozitivních emocí: Hlavní tematické okruhy :Co jsou emoce a co emoční inteligence, Pozitivní psychologie a funkce pozitivních emocí ( sebeaktualizace, vztahy, zdraví, zatížitelnost), Emoce a psychosomatika ( vliv pozitivních emocí na naše zdraví), 7 pozitivních emocí a jejich detailní analýza (klid, úžas, radost, naděje, inspirace, vděčnost, laskavost ),Jak rozvíjet pozitivní emoce z hlediska integrativní psychoterapie ( všímavost, hlubinná psychologie, arteterapie, vztahová terapie, práce s tělem, kognitivně-behaviorální psychoterapie, focusing ad.), Pozitivní emoce v běžném dni etc.
- Psychologie zážitků blízkosti smrti (NDE) jako naděje i výzva k proměně: Co to jsou zážitky blízkosti smrti, vývoj výzkumů NDE a statistiky, 10 typických fází procesu Zážitků blízkosti smrti se zaměřením na fázi Pobytu mimo tělo, 2 klíčové fáze NDE, které mají významné psychoterapeutické účinky: setkání se Světelnou bytostí a Rekapitulace života, Paralela mezi NDE a vrcholnými meditačními zážitky, Transformační účinky NDE na osobnost, Názory skeptiků, Zážitky sdílené smrti jako kvalitativně nový fenomen, NDE jako blahodárný virus čili jak působí studium NDE na osobnosti studentů atd.
- Psychologie dětského příběhu a tři tváře vnitřního dítěte: Základy dětského příběhu z hlediska transpersonální psychologie-4 základní perinatální matrice, Perspektiva hlubinné psychologie- dětská duše není tabula rasa viz. archetypy a dynamika bytostného já, Citová vazba matka -dítě: bonding, Drama dětského příběhu jako skryté drama ovlivňující zásadně motivace našeho života, Dětství jako období vzniku základních přesvědčení o sobě, společnosti a světě-pohled kognitivně behaviorální terapie, Tři tváře vnitřního dítěte: přirozené dítě, adaptované dítě, dítě rebel a jejich psychologie, Dětský příběh a práce s tělem: svalový krunýř a obranné mechanismy, Dětský příběh a sny, Dospělé děti alkoholiků- dětství s alkoholikem a jeho vliv na psychologii osobnosti, Jak se nestat OBĚTÍ dětského příběhu atd.
- Myšlení a psychoterapie: Myšlení a mindfulness- přímá zkušenost s myšlením, myšlení jako komentář k realitě, jsem víc než své myšlení, myšlenka není nutně pravda atd.,Kořeny kognitivní psychoterapie ,Model kognitivní psychoterapie: vztah myšlení a emoce, tělové pocity, chování ad., Rychlé a pomalé myšlení a jejich charakteristiky čili jak se rozhodujeme- podstata a meze expertního myšlení, myšlení a psychologie davu, práce s dezinformacemi atd., Psychoterapeutická práce s automatickými ( reflexivními) myšlenkami, Typické vzorce dysfunkčního myšlení, Myšlení a vztahy: 2 roviny komunikace atd., Myšlení a emoční poruchy: deprese, úzkostná porucha , fobie, paranoia ad., Myšlení a psychosomatika