PUBLIKACE
Vlastní, překlady i odborná spolupráce
Grafologie a všímavost (Argo 2020)
V publikaci Grafologie a všímavost naleznete popis systému nové grafologické metody, která je založena na současném studiu a prolnutí psychologie písma a problematiky všímavosti (rozvoje bdělé pozornosti) . V odborné literatuře se takto pojaté téma objevuje poprvé.
V této knize mi šlo především o stručnost, srozumitelnost a přehlednost zpracování tohoto tématu. Popsaná metoda přitom posunuje celou praxi grafologie na kvalitativně novou, vyšší úroveň a to zvláště díky zvýšení validity a prohloubení etiky. Klade ovšem také zvýšené nároky na osobnost grafologa, od něhož vyžaduje praktikování všímavosti. Bonusem za to je pak snížení stresu, prostor vnitřního klidu, lepší orientace ve vztazích a prohloubené sebepoznání.
Součástí publikace je i kapitola, která předkládá tři pozoruhodné výzkumy validity psychologie písma, což bude jistě zajímat všechny vážnější zájemce o studium grafologie, zahrnuje ale také text shrnující pět podstatných důvodů, proč i dnes vyučovat ruční písmo. Na konci knihy je pak odkaz či QR kód jehož prostřednictvím si můžete stáhnout dvě grafologům určená cvičení všímavosti, která podle mých zkušeností prohloubí a urychlí celkové studium i profesní rozvoj..
Grafologie více než diagnostika osobnosti, 6. rozšířené vydání
Základy této knihy jsem napsal na počátku devadesátých let a v současné době je to nejčastěji používaná a doporučovaná učebnice grafologie. Poprvé byla vydána v roce 1993 a od té doby vyšlo již sedmé, opakovaně rozšířené vydání (Argo 2023) - kniha se postupně rozrostla o více než 100 stran - a stal se z ní bestseller (prodalo se celkem více než 30 000 výtisků).
Zde si můžete přečíst úvod knihy, kde stručně popisuji svoji grafologickou cestu a její souvislosti.
Publikace byla velmi kladně přijata odbornou veřejností:
„Autor je předním reprezentantem naší grafologie a je znám svou širokou a hlubokou erudicí v psychologii a šíří svých zájmů vůbec. Je patrné, že postupoval velmi promyšleně, aby na poměrně malém rozsahu textu podal vše, co je pro charakteristiku osobnosti podstatné také z psychologického hlediska. Uvádí zde rovněž množství originálních postřehů, které by zajímaly i odborného psychologa, nejen grafologa. Závěrem lze říct, že autor podal nepochybně vynikající, vědecky fundovanou a přehlednou práci.“
Z lektorského posudku Prof. PhDr. M. Nakonečného
„Učebnic a různých textů o psychologii písma je na trhu poměrně dost. Za kvalitní považujeme dnes již klasickou publikaci Viléma Schönfelda a ze současných autorů v oboru grafologie je patrně nejlepší text Jana Jeřábka.“
Doc. PhDr. Jiří Šípek, Projektivní metody
Sítě vnitřního umění, Božena Správcová (nakl. Lubor Kasal)
hovory s Janem Jeřábkem o grafologii, psychoterapii a kontextu snového krokodýla
Tato publikace, která je rozčleněna do pěti částí se postupně zabývá grafologií, psychoterapií, prací se sny, prací s tělem a psychologií umění. Přejeme inspirativní čtení!
Rukopis klíč k osobnosti, Klára G. Romanová (Argo)
Knihu K.Romanové označil The New York Times Book Review za nejvýznamnější i nejpraktičtější uvedení do problematiky vztahu mezi rukopisem a osobností jeho pisatele napsaným v anglickém jazyce.
V rámci českého knižního trhu je to paka, první skutečně významná kniha zahraničního autora, která u nás v této oblasti vyšla. Jsem proto velmi rád, že jsem ji mohl nakladatelství Argo doporučit k překladu, který realizovala moje žena Milena Jeřábková. V textu jsem provedl odbornou a jazykovou redakci a napsal i biografickou poznámku (kterou si můžete přečíst zde).
Vilém Schönfeld, Učebnice vědecké grafologie (Elfa)
Kniha V. Schönfelda je dnes již klasickou publikací, které vděčí česká grafologie za mnohé. Schönfeld byl odborníkem evropského významu, který se měl stát vedoucím výzkumného ústavu ve Spojených státech. Jeho životní cestu však ukončila smrt v koncentračním táboře.
V roce 1996 vyšlo v nakladatelství Elfa nové vydání, které jsem odborně připravil, přepracoval a doplnil předmluvou a interpretačními tabulkami, aby se kniha dala lépe prakticky používat.
Já tomu říkám Zen, jak tomu říkáš ty, Jan Jeřábek
Esej Já tomu říkám Zen, jak tomu říkáš ty vznikl na základě mé osobní zkušenosti s meditací a také z radosti z metaforického a rozum přesahujícího jazyka koanů , které jsou užívány k výcviku studentů Zenu.
Máte-li chuť přečtěte si na konci této rubriky kapitolu Uvidět zvuk jedné ruky o vrcholné meditační zkušenosti, jakou je satori.
Nic Vám netajím, Wolfe Lowenthal (Argo)
Kniha Wolfa Lowenthala vystihuje skutečného ducha tchaj-ťi. Nechybí jí humor ani jiskřivé vhledy do souvislostí a proto ji řada čtenářů označuje za jednu z nejinspirativnějších knih o tomto tématu (řada ohlasů například na stránkách nakladatelství). Práce na jejím překladu byla pro nás potěšením a ovlivnila také náš osobní život.
Zjednodušená metoda tchaj-ťi čchüan, prof. Čeng Man-čching (Argo)
Profesor Čeng Man-čching byl mistrem pěti umění a mimořádnou osobností. Ačkoli jsem se s ním nikdy přímo nesetkal, ovlivnil můj život více, než řada lidí, s nimiž mám přímý osobní kontakt.
Jeho kniha Zjednodušená metoda je klasikou ve své oblasti, kterou by měl studovat každý vážný zájemce o kultivaci zdraví a vnitřní bojová umění. Předmluvu speciálně pro toto české vydání napsal na naši žádost Wolfe Lowenthall.